Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAFCS1762D1ZI
Call 0794932382587% Response Rate
Send Enquiry




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Materials | HDPE |
| Material | Plastic, HDPE |
| Color | Black |
| Features | Leak Proof, Recyclable |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Usage | Shampoo |
| Model Name/Number | SSB06 |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Materials | PP |
| Material | Plastic |
| Color | Transparent |
| Shape | Curved |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Usage | Shampoo |
| Model Name/Number | SSB03 |
| Usage/Application | Cosmetics |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Green Shampoo Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | HDPE |
| Bottle Shape | Flat |
| Materials | HDPE |
| Neck Type | PRESS FIT |
| Finish | Matte |
| Features | Recyclable, Leak Proof |
| Pattern | Plain |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Shape | Reverce Bottle |
SSB01-100ml
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars, House Hold Products that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: SSB01
Capacity: 100ml
Material: Bottle – HDPE & Cap - PP
Color: White OR as per requirements
Use: Shampoo, conditioner etc.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Material | HDPE |
| Materials | PP |
| Color | Blue |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Shape | Curve Bottle |
| Product Code | SSB04 |
| Packaging Type | Corrugated Box |
SSB04-200ml
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars, House Hold Products that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: SSB04
Capacity: 200ml
Material: Bottle – HDPE & Cap - PP
Color: White OR as per requirements
Use: Shampoo, conditioner etc.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Material | HDPE |
| Materials | HDPE |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Color | As per customer requirement |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Custom Design |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Usage | Shampoo |
Specifications:
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | Plastic |
| Capacity | 200 ml |
| Materials | HDPE |
| Packaging Type | Corrugated Box |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Shape | Custom Design |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Usage | Shampoo |
| Model Name/Number | SSB05 |
Specifications:
View Complete details


Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Materials | HDPE |
| Material | HDPE |
| Shape | Round |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Use For Storage | Oils |
| Product Code | SFB01 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Materials | HDPE |
| Material | Plastic |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Usage | Cosmetics |
| Model Name/Number | SSB02 |
| Color | As per customer requirement |
| Capacity | 100 ml |
| Is It Leak Proof | Yes |
SSB02-100ml
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars, House Hold Products that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: SSB02
Capacity: 100ml
Material: Bottle – HDPE & Cap - PP
Color: White OR as per requirements
Use: Shampoo, conditioner etc.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Materials | HDPE |
| Color | Red |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Cylindrical |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Model Name/Number | SSB01 |
| Available color | As per customer requirements |
Specifications:
View Complete details





| Capacity | 200 ml |
| Materials | HDPE |
| Color | White |
| Cap Type | Flip Top Cap |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Materials | HDPE |
| Color | White |
| Cap Type | Flip Top Cap |
View Complete details