Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAFCS1762D1ZI
Call 0794932382586% Response Rate
Send Enquiry


Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Features | Reusable, Recyclable |
| Usage | HAND WASH |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottle Type | Lotion Bottle |
| Available color | As per customer requirement |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of HDPE Lotion Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottle are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | HDPE |
| Shape | Rectangle |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Feature | Leak Proof, Reusable, Recyclable |
| Features | Reusable, Recyclable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | SFB10 |
| Use For Storage | Lotion ,Hand Wash |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Feature | Recyclable, Leak Proof, Reusable |
| Features | Reusable, Recyclable |
| Crack Resistance | Yes |
| Product Code | SPB-35 |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottle Shape | Oval |
| Available color | As per customer requirement |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SFB35 HDPE Lotion Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Other Available Specifications:
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Material | HDPE |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Usage and Applications | Personal Care Products |
| Material Grade | Non Food Grade |
| Features | Durable, Leak Proof, Reusable, Recyclable |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Non Food Grade |
| Features | Reusable, Recyclable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Brand | SP |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Non Food Grade |
| Features | Reusable, Recyclable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Neck Type | Pump & Flip Top Cap |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Shape | Cylindrical |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Pattern | Plain |
| Features | Recyclable, Reusable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Brand | SP |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Cosmetics |
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 1000 ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Features | Recyclable, Reusable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Brand | SP |
| Pattern | Plain |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Shape | Rectangular |
| Color | As per customer requirement |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Non Food Grade |
| Features | Reusable, Recyclable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Neck Type | Pump &Flip Top Cap |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Cap Type | Flip Cap |
| Capacity | 500 ml |
| Shape | Rectangular |
| Material | HDPE |
| Features | Reusable, Recyclable, Leak Proof |
| Use For Storage | Oils |
| Usage | Personal Care |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | SFB16- 500ml, 200ml, 100ml |
Product Details:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of HDPE Flip Top Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality Polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specifications of the client.
Features :
· Leak-proof
· Dimensional accuracy
· Reliability
· Safe usage
Available Capacity:
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Usage and Applications | Personal Care Products |
| Features | Durable |
| Usage | Oil Storage |
| Crack Resistance | Yes |
| Neck Size | 20 mm |
| Capacity | 100 ml, 50 ml |
| Bottle Type | Flip Top Bottle |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | HDPE |
| Capacity | 500 ml |
| Shape | Round |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Usage and Applications | Personal Care Products |
| Features | Reusable, Durable, Leak Proof, Recyclable |
| Crack Resistance | Yes |
| Use For Storage | Oils |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Product Code | SFB02 |
Specifications:
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Shape | Rectangular |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Pattern | Plain |
| Storage Capacity | 100 ml |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Product Code | SB-10 |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Materials | HDPE |
| Color | As per customer requirement |
| Material | HDPE |
| Capacity | 200ml, 100 ml |
| Shape | Square |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Non Food Grade |
| Features | Recyclable, Reusable |
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SFB18 Flip Top Shampoo Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottle are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Specifications:
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Color | Green and Purple |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Storage Capacity | 100 ml |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Product Code | SB-36 |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Shape | Rectangular |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Features | Recyclable, Reusable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Crack Resistance | Yes |
| Use For Storage | Oils |
| Brand | SP |
| Usage/Application | Cosmetic |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Feature | Leak Proof, Recyclable |
| Features | Reusable, Recyclable, Temperature Resistance |
| Product Code | SB01 |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottle Type | Lotion Bottle |
| Bottle Shape | Round |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details

Product Brochure
| Material | PET |
| Color | As per customer requirement |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Product Code | SFB36 |
| Packaging Type | Box |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Pattern | Plain |
| Storage Capacity | 500 ml |
Specifications:
View Complete details









Product Brochure
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Features | Recyclable, Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Material | Plastic |
View Complete details



Product Brochure
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Features | Recyclable, Reusable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Brand | SP |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Storage Capacity | 250 ml |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Product Code | SFB-39 |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | HDPE |
| Capacity | 500 ml |
| Shape | Square |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Pattern | Plain |
| Features | Reusable, Recyclable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Neck Type | Pump & Fliptop Neck |
| Brand | SP |
| Product Code | SFB-14 |
View Complete details