Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAFCS1762D1ZI
Call 0794932382587% Response Rate
Send Enquiry
This products are Perfume Sprayer. All products are new in market and we are importing this products first time.

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Shape | Cylindrical |
| Design | Plain |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | SB25 |
| Packaging Type | Box |
| Pattern | Plain |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Features | Durable, Leak Proof |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SB25 Perfume Spray Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 10 ml |
| Material | Plastic |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Features | Recyclable, Leak Proof, Durable |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 10 gm |
| Is It Leak Proof | Yes |
Spray Bottles
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars, House Hold Products that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: Spray Bottle
Material: PP
Color: White OR as per requirements
Use: Perfume etc.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Features | Durable, Recyclable, Leak Proof |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Product Code | SPS-01 |
| Pattern | Plain |
| Is It Leak Proof | Yes |
SPS01-50ml with Overcap
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars, House Hold Products that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: SPS01
Capacity: 50ml
Material: Bottle - HDPE / PP, Over cap - PC
Color: White OR as per requirements
Use: Oil, Shampoo, conditioner etc.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Color | RED, BLUE, BLACK, WHITE |
| Material | Plastic |
| Brand | SP |
| Country of Origin | Made in India |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Capacity | 50 ml |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Spray Pump |
| Brand | SP |
| Product Code | SPS01 |
| Country of Origin | Made in India |
| Neck Type | Pump |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
Features :
· Leak-proof
· Dimensional accuracy
· Reliability
· Safe usage
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | Plastic |
| Shape | Square |
| Cap Type | Mist Spray Pump |
| Features | Recyclable, Durable, Leak Proof |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 40 ml |
| Product/Service Code | SPS -02 |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Cap Type | Spray Pump |
| Use For Storage | Oils |
| Brand | SP |
| Product Code | SDB01 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Cosmetics |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | HDPE |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Crack Resistance | Yes |
| Use For Storage | Oils |
| Brand | SP |
| Product Code | SPS-02 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Cap Type | Spray Pump |
| Crack Resistance | Yes |
| Brand | SP |
| Product Code | SPA08 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Neck Type | SCREW NECK |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | HDPE |
| Cap Type | Round |
| Color | Yellow |
| Features | Durable, Leak Proof, Recyclable |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Neck Type | Pump Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
About Product:
We are offering these SB-15 Perfume Bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
View Complete details