Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAFCS1762D1ZI
Call 0794932382586% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Material | PET |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Product Code | SPTF15 |
| Pattern | Plain |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
Specifications:
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Color | Brown |
| Brand | SP |
| Is It Customized | Customized |
| Finish | Glossy |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Shape | Round |
| Cap Type | Flip Cap |
| Material | PET |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | PET |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Product Code | SPT05 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Storage Capacity | 500 ml |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray PET Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Color | Transparent |
| Cap Type | Screw Cap |
| Features | Leak Proof, Recyclable |
| Packaging Type | Box |
| Material | PET |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | PET |
| Color | As per customer requirement |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Use For Storage | Oils |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Product Code | SPTF-20 |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Material | PET |
| Color | Yellow |
| Brand | SP |
| Product Code | SPT11 |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Pattern | Plain |
| Storage Capacity | 100 ml |
SPT11-100ml
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars, House Hold Products that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: SPT11
Capacity: 100ml
Material: PET
Color: Natural OR as per requirements
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | PET |
| Cap Type | Screw Cap |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Product Code | SPT13 |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT13 100ml PET Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Capacity Available:
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Color | Transparent |
| Cap Type | Screw Cap |
| Features | Recyclable, Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material | PET |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 1000 ml |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Usage and Applications | Personal Care Products |
| Features | Durable, Leak Proof, Recyclable |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Brand | SP |
| Usage/Application | Cosmetics |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | PET |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Brand | SP |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | PET |
| Brand | SP |
| Shape | Round |
| Features | Reusable, Durable, Leak Proof, Recyclable |
| Storage Capacity | 250 ml |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
About Product
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT03 Pet Plastic Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Shape | Recetangle |
| Material | PET |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Capacity | 250 ml |
| Color | Natural,White and other Colour |
| Cap Type | Flip Cap |
View Complete details





Product Brochure
| Capacity | 100 ml |
| Material | Plastic |
| Cap Type | Screw Cap |
| Brand | SP |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Usage | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Material | PET |
| Color | Blue |
| Brand | SP |
| Usage and Applications | Household Cleaning Products, Personal Care Products |
| Features | Durable, Reusable, Leak Proof |
| Packaging Type | Box |
| Product Code | SPTF10 |
| Usage/Application | Cosmetics |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Plastic Type | PET |
| Material | PET |
| Color | Brown |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Features | Durable, Recyclable, Leak Proof |
| Packaging Type | Box |
| Product Code | SPT14 |
| Storage Capacity | 200 ml |
| Pattern | Plain |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Packaging Type | Box |
| Product Code | SPT12 |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPTF 12 PET Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Capacity Available:
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Color | Brown |
| Material | PET |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Crack Resistance | Yes |
| Product Code | SPTF01 |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPTF01 Flip Top Pet Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Specifications:
Use: Dispensing liquids such as perfumes, oils, gels Shampoo,conditioner,face wash.
Other: This bottle have various neck options for Cram Pump, Mist Spray etc.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Brand | SP |
| Cap Type | Flip Cap |
| Material | PET |
| Storage Capacity | 300 ml |
| Product Code | SPTF-22 |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
| Neck Type | Flip Top Neck |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Capacity | 100 ml |
| Brand | SP |
| Shape | Round |
| Color | Brown |
| Cap Type | Screw Cap |
| Product Code | SPTF01 |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Usage | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Color | Green |
| Shape | Round |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Brand | SP |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
| Product Code | SPTF-16 |
View Complete details



Product Brochure
| Material | PET |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Brand | SP |
| Product Code | SPTF02 |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPTF02 Spray Pump Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Color | Blue |
| Material | PET |
| Brand | SP |
| Shape | Round |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Weight | 80 gm |
| Product Code | SPS03 |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPS03 Pet Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Specifications:
Use: Dispensing liquids such as perfumes, oils, Shampoo, conditioner, face wash & Lotions etc.
Other : This bottle have various neck options for Cram Pump, Mist Spray etc.
View Complete details


Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
| Color | Red |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Material | PET |
| Packaging Type | Box |
| Product Code | SPT06 |
| Neck Type | Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Pattern | Plain |
| Is It Leak Proof | Yes |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT06 Pet Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 200 ml |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Usage and Applications | Personal Care Products |
| Features | Durable, Recyclable, Leak Proof |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Brand | SP |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details