Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAFCS1762D1ZI
Call 0794932382586% Response Rate
Send Enquiry










Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Color | Transparent |
| Brand | SP |
| Shape | Square |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Storage Capacity | 250 ml |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Material | PET |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Brand | SP |
| Product Code | SPT14 |
| Neck Type | Pump Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Cosmetics |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT14 200 ml PET Bottlethat are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material. Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Specifications:
Use: Dispensing liquids such as perfumes, oils, gels Shampoo,conditioner,face wash & Lotions etc.
Other : This bottle have various neck options for Cram Pump, Mist Spray etc.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Color | Blue |
| Feature | Recyclable, Leak Proof |
| Packaging Type | Lotion Pump |
| Model Name/Number | SPT03 |
| Material | PET |
| Cap Type | Lotion Pump |
| Visibility | Transparent |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT03 PET Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | PET |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Cap Type | Spray Pump |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Brand | SP |
| Pattern | Plain |
| Product Code | SPT08 |
| Country of Origin | Made in India |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT08 Pump PET Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
· Leak-proof
· Dimensional accuracy
· Reliability
· Safe usage
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | PET |
| Color | Brown |
| Brand | SP |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Packaging Type | Box |
| Product Code | SPT11 |
| Storage Capacity | 100 ml |
| Neck Type | PUMP & FLIPTOP Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT11 100ml PET Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
View Complete details




Product Brochure
| Capacity | 250 ml |
| Cap Type | Pump Dispenser Cap |
| Neck Diameter | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Neck Type | Pump |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | PET |
| Cap Type | Spray Pump |
| Shape | Round |
| Use For Storage | Oils |
| Product Code | SPT07 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Storage Capacity | 100 ml |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
Product Details:
We are offering these SPT07 Spray PET Bottles with customization as per the specification of the client.
View Complete details





Product Brochure
| Capacity | 200 ml |
| Material | Plastic |
| Cap Type | Screw Cap |
| Brand | SP |
| Usage | Cosmetics |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
Only for Export
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of House Hold Products, Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: Soap Dish
Material: PP (Plastic)
Color: White OR as per requirements
Use: Soap holding.View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 1 L |
| Color | Red |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Brand | SP |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Material | PET |
| Storage Capacity | 1000ML,500 ml, 400ML, 250ML, 200ML, 100ML, 50ML, 20ML |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Brand | SP |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Neck Type | Pump Neck |
| Cap Type | Pump Sprayer |
| Material | PET |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Product Code | SPT01 |
| Country of Origin | Made in India |
| Neck Type | Pump Neck |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT01 Pet Bottle with Lotion Pump in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Specifications:
Use: Dispensing liquids such as perfumes, oils, gels Shampoo,conditioner,face wash & lotions etc.
Other: This bottle have various neck options for Cram Pump, Mist Spray etc.
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Cap Type | Pump Sprayer |
| Capacity | 1 litre |
| Material | PET |
| Color | Green |
| Usage/Application | Oil and Lotions |
| Packaging Type | Carton |
| Product Type | SPT04 |
| Shape | Round |
| Is It Leak Proof | Yes |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Frosted Pet Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Specifications:
Use: Dispensing liquids such as perfumes, oils, gels Shampoo,conditioner,face wash & Lotions etc.
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | PET |
| Plastic Type | PET |
| Usage/Application | Sanitizers, Rose water |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Neck Diameter | 28 mm |
| Features | Recyclable, Durable, Leak Proof |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | PET |
| Color | Pink |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Product Code | SPT15 |
| Neck Type | Pump Neck |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Brand | SP |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Color | Black |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Brand | SP |
| Finish | Glossy |
| Neck Type | Pump Neck & Flip Neck |
| Cap Type | Pump Sprayer |
| Product Code | SPT-11 |
| Pattern | Plain |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Storage Capacity | 100 ml |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Green |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Packaging Type | Box |
| Product Code | SPT13 |
| Pattern | Plain |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
Specifications:
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Color | Blue |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Packaging Type | Box |
| Brand | SP |
| Product Code | SPT10 |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
Specifications:
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Color | Blue |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Brand | SP |
| Weight | 70 gm |
| Product Code | SPT01 |
| Storage Capacity | 200 ml |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT01 PET Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material. Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Specifications:
View Complete details




Product Brochure
| Brand | SP |
| Cap Type | Spray Pump |
| Packaging Type | Box |
| Material | Plastic |
| Storage Capacity | 250ml |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Color | CLEAR |
| Cap Type | Spray Pump |
| Packing Type | Box |
| Brand | SP |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Cosmetics |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Color | Red |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Shape | Round |
| Cap Type | Cream Pump |
| Pattern | Plain |
| Product Code | SPT-15 |
| Brand | SP |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material | PET |
| Brand | SP |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Packaging Type | Box |
| Product Code | SPT12 |
| Storage Capacity | 200 ml |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
Specifications:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | PET |
| Cap Type | Spray Pump |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump Neck |
| Product Code | SPT07 |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Storage Capacity | 100 ml |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 15000 Piece |
| Capacity | 50 ml |
View Complete details