Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAFCS1762D1ZI
Call 0794932382587% Response Rate
Send Enquiry

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Storage Capacity | 100 ml |
| Bottle Type | Cream Pump |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Use For Storage | Cream |
| Packaging Type | Box |
| Bottle Shape | Oval |
| Is It Leak Proof | Yes |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SB-17 HDPE Bottle With Cream Pump that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality Polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
· Leak-proof
· Dimensional accuracy
· Reliability
· Safe usage
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | HDPE |
| Color | As per customer requirement |
| Cap Type | Spray Pump |
| Brand | SP |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Product Code | SB08 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Storage Capacity | 500 ml |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | Plastic |
| Design | Plain |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Features | Recyclable |
| Usage | Perfume |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Brand | SP |
| Pattern | Plain |
| Product Code | SB25 |
SB25-100ml with Overcap
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Spray Pump Bottles, Dispenser Pump Bottles, Cream Jars, Products that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features:
Leak-proof
Dimensional accuracy
Reliability
Safe usage
Specifications:
Product Code: SB25
Capacity: 100ml
Material: Bottle - HDPE / PP, Over cap - PC
Color: White OR as per requirements
Use: Oil, Shampoo, conditioner etc.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Color | Pink |
| Pattern | Plain |
| Brand | SP |
| Storage Capacity | 100 ml |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Product Code | SB-31 |
View Complete details
Product Brochure
| Country of Origin | Made in India |
| Storage Capacity | 50 ml |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Product Code | SB-04 |
| Pattern | Plain |
| Color | Red |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | HDPE |
| Color | As per customer requirement |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Non Food Grade |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Neck Size | 20mm |
| Product Code | SB34 |
| Packaging Type | Carton |
About Product:
We are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Specifications:
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Color | As per customer requirement |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Gels, Perfumes |
| Freezer Safe | Yes |
| Food Grade | Yes |
| Cap Type | Spray Pump |
| Features | Reusable |
| Usage and Application | Personal Care Products |
| Packaging Type | Carton |
Sarvottam Polymers is a manufacturer of SPT02 PET Bottles that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Specifications:
Use: Dispensing liquids such as perfumes, oils, gels Shampoo, conditioner, face wash & Lotions etc.
Other : This bottle have various neck options for Cram Pump, Mist Spray etc.
View Complete details
Product Brochure
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Storage Capacity | 200 ml |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
| Product Code | SB-02 |
About Product:
SB-02 HDPE PUMP / MIST / SERUM BOTTLE is available in 5 sizes 500 ml, 200 ml, 100 ml, 50 ml, 30 ml, 25ml & have various neck options for Flip Top Cap, Cream Pump, Lotion Pump, Mist Spray Pump.
These Bottle can be used for Shampoo, conditioner, Lotions, serum, Face wash, etc.
View Complete details
Product Brochure
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Purple |
| Storage Capacity | 25, 50, 100, 250, 500 |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
| Product Code | SB-08 |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | HDPE |
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Feature | Leak Proof, Recyclable |
| Usage | Lotion |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | SB02 |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Kg |
| Capacity | 100 ml |
| Cap Type | Spray Pump |
| Product Code | SB31 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | SP |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
| Pattern | Plain |
SB31 Spray Bottle are available in 2 sizes 100 ml,50 ml & have various neck options for Flip Top Cap, Cream Pump, Lotion Pump Mist Spray Pump.
These Bottle can be used for Shampoo, conditioner, Lotions, serum, Face wash, etc
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | Plastic, HDPE |
| Color | Pink |
| Features | Leak Proof, Durable |
| Cap Type | Spray Pump |
| Usage and Applications | Hair Care, Hand Sanitizers, Perfumes and Fragrances |
| Neck Size | 20 mm |
| Use For Storage | Oils |
| Brand | SP |
| Product Code | SB31 |
About Product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of HDPE Plastic Flip Top Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottles are made of superior quality Polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
Features :
Available Capacity:
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | HDPE |
| Shape | Round |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Use For Storage | Oils |
| Brand | SP |
| Product Code | SB32 |
| Storage Capacity | 10 ml |
| Neck Type | Pump & Flip Top Neck |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Is It Leak Proof | Yes |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | HDPE |
| Color | Green |
| Shape | Oval |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Feature | Recyclable, Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottle Type | Lotion Bottle |
| Storage Capacity | 150 ml |
| Use For Storage | Lotion |
About product:
Sarvottam Polymers is a manufacturer of Body Lotion Bottle that are high in Demand in domestic and international all across the world. These bottle are made of superior quality polypropylene material.
Also, we are offering these bottles with customization as per the specification of the client.
View Complete details